Est (est_) wrote in zborovska,
Est
est_
zborovska

Код української літератури


Дочитав врешті-решт „Код української літератури” Ніли Зборовської. Зайняло це в мене майже чотири місяці майже щоденного читання. Книжка начебто не дуже велика – 500 сторінок, але складна, набагато складніша всіх попередніх її книжок, а я прочитав усі. Власне, це є докторська дисертація – дослідження української літератури з точки зору психоаналізу, тому тут дуже часто зустрічається Фройд, Сад, Захер-Мазох, „оральність”, „анальність” тощо. Не знаю, може це й збочення всюди вишукувати то все. Пройшлася авторка від Котляревського до сучасності, остання книжка, що втрапила в дослідження – „Перламутрове порно” Ірени Карпи (2005 рік). Приємно, що півтори-дві сторінки присвячено Ірені, до речі, вона студенткою Зборовської була в КНЛУ, як і я, власне.
Першу половину книжки подужав за три місяці, а от другу вже за три тижні, розкочегарився вже, бо спочатку більше двох-трьох сторінок за раз не лізло, дуже вже науково написано, нічого не можна второпати.
Ніла Вікторівна досить змінилася за останні десять років, принаймні в тому, що просуває, зараз одна з ідей фікс – це християнство, яке має врятувати Україну.
Укрлітература поділяється на аристократичний та маргінальний шляхи, цікаво, що до останніх зараховано Марка Вовчка, Олеся Гончара, Оксану Забужко, Олеся Ульяненка, Юрія Андруховича. Не дивно, що Ніла Вікторівна з усіма розлаялася, а колись же вона була великою подругою з Забужко, принаймні так нам на лекціях казала.
Дозволю собі процитувати останній абзац в книжці, бо він досить символічний, передає практично всі п’ятсот попередніх сторнік, принаймні помітно неозброєним оком, що тут добиралося кожне слово:
„Як виявляє психоісторія української літератури, Російська імперія протягом двох останніх століть формувала власний світогляд, маніпулюючи перетлумаченим християнством, яке стало „церквою-домовиною” України. „Церков-домовина / Розвалиться... І з-під неї встане Україна. І розвіє тьму неволі”, - це Шевченкове пророцтво означає народження свідомої себе аристократичної України і її незалежного державотворчого пізнання Бога-отця.”
Книжка куплялася на Петрівці, в одному з трьох місць, де продаються українські книжки – ряди 46, 48 та 51. Коштувала тоді 40 грн. Наклад 3 000 примірників.

http://ferike.livejournal.com/170570.html
Tags: Код української літератури
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 2 comments